Early results show surprises

HUDSON—The results below are, for the most part, the Election Night results from voting machines at polling sites around the county. The results are all unofficial and no final outcomes will be certified until absentee ballots and ballots generated by the new electronic ballot marking devices are counted by the county Board of Elections next week.

(The print edition of The Columbia Paper erroneously failed to list the vote tallies for the candidates.)

Candidates who ran on multiple ballot lines are shown on only their first line with the total of all the machine votes they received. Also, candidates who ran in Hudson wards with more than one district are shown with the total number of votes they received

The votes for the statewide propositions reflect only the votes those measures received in Columbia County. Likewise, the results of the race for state Supreme Court judge in the Third Judicial District show only the total here, though the district covers many counties.

 

 

Statewide Proposal Number One, An Amendment

 Yes 5957

 No 2354

 

Statewide Proposal Number Two, An Amendment

Yes 6351

 No 2198

 

Greenport Library Budget

 Yes 414

 No 432

 

Hudson Library Budget:

 Yes 472

 No 208

 

3rd District Justice of the Supreme Court

 DEM James P. Gilpatric 6714

 REP Jill Dunn 7448

 

 Sheriff

 REP David W. Harrison, Jr. 10475

 

Coroner

 REP Angelo M. Nero  10122

 

Hudson – CITYWIDE

 Mayor

 DEM Rick Scalera  840

 

Council Pres.

 DEM Don Moore  581

 REP John J. Porreca, Sr. 504

 

 

 Treasurer

 DEM Eileen Halloran  669

 

Hudson – 1

 Supervisor

 DEM John Musall 93

 

Alderman (2)

 DEM Sarah H. Sterling  96

 DEM Geeta Cheddie   97

 

Hudson -2

 Supervisor

 DEM Edward Cross, III 132

 REP Tracy Decker  30

 Alderman (2)

 

 DEM Abdus Satter Miah 118

 DEM Wanda Joelle Pertilla 133

 

Hudson – 3.1 and 3.2

 Supervisor

 DEM Joseph Finn 110

 REP William H. Hallenbeck, Jr. 128

 

Alderman (2) DEM Ellen Thurston 133

 DEM Christopher L. Wagoner 129

 

Hudson – 4

Supervisor

 DEM William Hughes, Jr. 112

 REP Samuel Santiago 31

 

Alderman (2)

 DEM Sheila Ramsey 109

 DEM Ohrine E. Stewart 93

 

Hudson – 5.1 & 5.2

Supervisor

 REP Bartholomew F. Delaney, Jr. 290

 

Alderman (2)

 DEM Robert J. Donahue, Sr. 304

 DEM David Franck 169

 REP Richard P. Goetz 279

 

Ancram – 1 & 2

 Supervisor

 DEM Art Bassin 338

 REP Thomas R. Dias 271

 

Twn Clrk/Tax C

 REP Monica Cleveland 306

 

Twn Council (2)

 DEM Madeleine Israel 133

 DEM Bob Mayhew 107

 REP Christopher Thomas 152

 REP Donna Hoyt 135

 

Hwy Super

 DEM Bobby Roche 61

 REP James MacArthur 191

 ARP Keith W. Morey 23

 

Austerlitz – 1 & 2

 Supervisor

 DEM George P. Jahn 178

 REP Jeffrey Braley, Sr. 255

 

Twn Clrk/Tax C

 DEM Susan Haag 602

 

Twn Council (2)

 DEM Jean Corigliano 250

 DEM Chic Vander Weit 255

 REP Matthew A. Verenazi 282

 REP Carol Pinto 363

 

Hwy Super

 DEM Robert A. Meehan, Jr. 606

 

Canaan – 1 & 2

 Supervisor

 DEM Richard Keaveney 348

 IP Gary L. Flaherty 154

 

Twn Clrk/Tax C

 DEM Charlotte L. Cowan 436

 

Twn Council (2)

 DEM Carrie Bither 399

 REP David L. Patzwahl 266

 

Hwy Super

 DEM Bernhard F. Meyer 443

 

Chatham – 1, 2, 3, 4

 Twn Clrk/Tax C

 DEM Landra B. Haber 445

 REP Beth Anne Rippel 694

 

Twn Council (2)

 DEM Donald Hegeman 528

 DEM Bob Balcom 506

 REP Maria Lull 608

 REP Henry V. Swartz, Jr. 637

 

Hwy Super

 REP Joseph M. Rickert 730

 

Assessor

 DEM James F. Forster 508

 REP Daniel Horst 621

 

Claverack – 1, 2, 3, 4, 5, 6

 Supervisor

 DEM Robin Andrews 888

 REP James W. Keegan 881

 

Twn Clrk/Tax C

 REP Mary J. Hoose 1185

 

 Twn Justice

 REP Charles Edwin Hoag, Jr.  1040

 

Twn Council (2)

 DEM Morgen Bowers 695

 DEM Matthew Bowe 611

 REP Robert Preusser  842

 REP Michael S. Johnston 964

 

Hwy Super

 DEM Louis LaMont 1568

 

Assessor

 DEM Ian Nitschke 671

 REP Charles W. Brewer 945

 

Clermont

 Supervisor

 DEM Raymond J. Staats 380

 REP Carol A. Lent 224

 

Twn Clerk

 REP Mary Helen Shannon 358

 

Twn Justice

 DEM Ronald W. F. Banks   512

 

 Twn Council (2)

 DEM Chris Nolan 230

 DEM Nancy Moore 293

 REP Robert G. Desmond 331

 REP Judith Neary 234

 

 Hwy Super

 DEM James C. Potts, Jr. 835

 

 

 Copake – 1 & 2

 

 Twn Justice

 DEM Brian J. Herman 552

 REP William Kane 390

 

 Twn Council (2)

 DEM Linda Gabaccia 513

 DEM Bob Sacks 479

 REP Joseph LaPorta 450

 REP Harvey J. Weber 440

 

 Assessor

 DEM Loredana Delventhal 500

 REP David Gordineer 390

 

Gallatin

 Supervisor

 REP Lynda Scheer 206

 IND Peter Arnone, Jr. 52

 

Twn Clerk/Tax Col.

 REP Lisa M. Deleeuw 213

 

Twn Justice

 DEM Fred C. Schultz 215

 

Twn Council (3)

 DEM Robert C. Near 205

 Shannon Near 200

 DEM Thomas A. Toigo 197

 

Germantown – 1 & 2

 Supervisor

 DEM David Forman 339

 REP Roy D. Brown 426

 

Town Clerk

 REP Charlene Diehl 457

 

Town Justice

 REP Wendy E. Nack-Lawlor 480

 

Twn Council (2)

 DEM Nan Eliot 299

 DEM Joel Craig 403

 REP Joan M. Snyder 425

 REP Tim Otty 336

 

Hwy Super

 DEM Larry Risch 309

 REP Richard W. Jennings 462

 

Tax Collector

 REP Janice A. Mullins 479

 

Ghent – 1, 2, 3, 4, 5

 Supervisor

 REP Lawrence J. Andrews, Jr. 648

 

Twn Clrk/Tax C

 REP Rosemarie Elliott 630

 

Town Justice

 REP David W. Harrison 640

 

Twn Council (2)

 REP Lawrence Van Brunt 642

 REP Linda Schlegel Hess 583

 

Hwy Super

 REP Michael E. Losa, Sr. 645

 

Greenport – 1, 2, 3, 4

 Supervisor

 DEM Edward F. Nabozny 833

 REP Patrick Nolan 496

 

Twn Clrk/Tax C

 REP Sharon Zempko 984

 

Town Justice

 REP Robert T. Brenzel 939

 

Twn Council (2)

 DEM Thomas F. Fleming, Jr. 884

 DEM Joseph P. Wilhelm 408

 REP Glen Graziano 800

 WFP Kyle J. Barrack

 

 Hwy Super

 DEM Mark A. Gaylord 706

 REP Richard Rick Otty 620

 

Hillsdale – 1 & 2

 Twn Council (2)

 DEM Christian G. Kersten 205

 DEM Peter Cipkowski 147

 

Kinderhook – 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8

 Supervisor

 DEM Doug McGivney 1014

 REP Patrick M. Grattan 1873

 

Twn Council (2)

 DEM Todd DiGrigoli 1055

 DEM Helen G. Schneider 1124

 REP Patrice (Patsy) Leader 1561

 REP Glenn T. Smith 1418

 

Twn Justice

 DEM Natalie A. Kolb 1143

 REP Lisa M. Mills 1544

 

Hwy Super

 DEM John Ruchel, Jr 2605

 

Livingston – 1, 2, 3

 Supervisor

 DEM Phil Williams 261

 REP Kevin McDonald 547

 

Twn Council (2)

 DEM Joseph Leto 424

 REP James J. Guzzi  558

 

Twn Clrk/Tax C

 DEM Cynthia L. E. Hapeman 675

 

Twn Justice

 DEM Robert Q. Moore 705

 

Hwy Super

 REP David J. Lyons 566

 

New Lebanon – 1 & 2

 Supervisor

 IND Margaret Robertson 406

 

Twn Clerk

 DEM Chere A. Lane-Smith 242

 REP Colleen Teal 413

 

Twn Justice

 DEM Jessica Byrne 353

 REP Shaun McHugh 295

 

Twn Council (2)

 DEM Doug Clark 338

 DEM Monroe S. Monte Wasch 253

 REP Karl B. Chittenden 332

 REP Charles E. Geraldi 314

 

Hwy Super

 DEM Jeffrey Winestock 565

 

Tax Coll

 DEM Tammie Darcy 409

 REP Stacey R. Wallace 251

 

Stockport – 1 & 2

 Twn Clrk/Tax C

 DEM Sandra Novak 457

 

Twn Justice

 DEM John J. Mabb 441

 

Twn Council (2)

 DEM Daniel Marcus 158

 DEM Carl L. Roby, Jr. 138

 REP Kathleen Hamm 290

 REP Joseph Salvatore, Jr. 296

 

Assessor

 REP John G. Unson 285

 

Hwy Super

 DEM Timothy A. Masten 441

 

Stuyvesant – 1 & 2

 Supervisor

 DEM Lee Jamison 359

 REP Valerie Bertram 378

 

Twn Clrk/Tax C

 DEM Nancy Thomas 292

 REP Melissa Naegeli 425

 

Twn Justice (2)

 DEM Mike Winnie 293

 DEM Bill Bateman 268

 REP Joseph A. Bruno 428

 REP Carrie A. O’Hare 429

 

Twn Council (2)

 DEM Mark Young 304

 DEM Michelle Richardson 299

 REP Edward W. Scott 425

 REP Brian Chittenden 407

 

Hwy Super

 REP Bernard J. Kowalski 489

 

Taghkanic

 Supervisor

 DEM Loretta Hoffmann 230

 REP Elizabeth L. Young 311

 

Twn Clrk/Tax C

 DEM Audrey Koran 212

 REP Cheryl Rogers 330

 

Twn Justice

 DEM Jeff Tallackson 236

 REP Raymond Dalrymple 291

 

Twn Council (2)

 DEM Larry Kadish 230

 DEM Joyce Thompson 232

 REP Tom Kiely 288

 REP Erik Tyree 293

 

Hwy Super

 DEM Tom Youhas 254

 REP Edward E. Waldron 283

 

Assessor

 REP Thomas Herishko 319

Comments are closed.