Bartlett wins 2nd term, Coleman tapped as coroner

GHENT–Initial results from Tuesday’s local elections show incumbent Columbia County Sheriff David Bartlett (R) with a commanding lead against challenger and Chatham Police Chief Peter Volkmann (D) with 45 of 50 county election of districts reporting.

But in what may be an upset, Dr. Andrea “Cricket” Coleman has maintained an 8% lead over former Germantown Supervisor Roy Brown (R) as voting districts reported in the race for a vacant position as one of three county coroners.

The results here come from the Times Union in Albany and are from only those races where all voting districts have reported. All vote counts are unofficial and are from the machine vote tallies on November 7. They do not include absentee ballots or write-in candidates.

In other races, incumbent Claverack Supervisor Kippy Weigelt, a Republican, defeated his Democratic opponent Laura Miller by 1,107 votes to 655.

Among the winners in Hudson was community activist and former mayoral candidate Linda Mussmann, running on the Democratic line for the seat on the county Board of Supervisors from the 4th Ward. She soundly defeated William Hughes Jr., also a Democrat and the current minority leader of the board, by a vote of 201 to 88.

There was also a change of leadership in the Town of Greenport, where Democratic challenger Kathy Leck Eldridge received 831 votes to win against incumbent Edward F Nabozny, a member of the Independence Party also running on the Republican line He received 726 votes.

In Stuyvesant, incumbent Republican Supervisor Ron Knott easily won reelection in his race against Democratic candidate Edward “Ned” Depew.

Separate ballot propositions for public Library funding increases passed with strong support from voters in the City of Hudson and in Claverack. The Hudson Area Library also sought more support from Greenport, but voters there rejected the request by less than 20 votes, in a 51%-to-49% split.

 

Columbia County 2017 Election Results

(Unofficial results for contested races only)

 

 

3rd Judicial District

Supreme Court Justice

(vote tally for Columbia County only)

 

DEM, WOR/ Julian D Schreibman

REP, CON, IND, REF/ Peter G Crummey

 

County Sheriff

DEM, WOR, WEP/ Peter Volkmann

REP, CON, IND, REF/ David P Bartlett

 

 

Coroner

 

DEM, WOR, WEP/ Andrea “Cricket” Coleman

REP, CON, IND/ Roy Brown

 

 

Hudson

 

Citywide

Proposal Four

Library funding

Yes  1,009

No  417

 

Ward 2 Supervisor

DEM, REP, CON, IND/ Abdus Miah  148

WOR/ Willette M Jones  43

 

Ward 2 Alderman (Vote for 2)

DEM, WOR/ Tiffany M Garriga  168

DEM, IND/ Dewan A Sarowar  144

REP, CON/ Martin Martinez  51

WOR/ Victor Mendolia  102

 

Ward 4 Supervisor

DEM, WOR, IND, Bottom Line/ Linda Mussmann  201

REP, CON/ William Hughes Jr  88

 

Ward 4 Alderman (Vote for 2)

DEM/ Rich “Trixie” Volo  197

DEM/ John Rosenthal  196

REP, CON/ Lauren Scalera  107

 

Ward 5 Alderman (Vote for 2)

DEM, REP, CON/ Dominic Merante  247

DEM/ Eileen Halloran  200

REP, CON/ Robert J Donahue Sr  156

 

 

Ancram

 

Council (Vote for 2)

DEM/ Bonnie Hundt  195

DEM/ Madeleine Israel  196

REP/ Marie A McDermott  172

REP, CON/ William J Broe  162

CON/ Daniel C Rothvoss  5

 

 

Austerlitz

 

Council (Vote for 2)

DEM, WOR/ Greg Vogler

DEM/ Christopher Schober

REP/ Jack Howes

 

Highway Supt.

DEM/ Robert A Meehan Jr

REP, CON/ Robin Howes

 

 

Canaan

(no contested races)

 

 

Chatham

 

Council (Vote for 2)

DEM, Chatham Citizens/ John Wapner  754

DEM, Chatham Citizens/ Kevin Weldon  744

REP, CON, IND/ Michael R Blasl  649

REP, CON, IND/ Henry Swartz Jr  662

 

 

Claverack

 

Proposal Four

Library funding

Yes  1,014

No  683

 

Supervisor

DEM, Claverack Party/ Laura Miller  655

REP, CON, IND/ Kippy Weigelt  1,107

 

Clerk/Tax Collector

DEM, Claverack Party/ Joanna Tipple

REP, CON, IND/ Mary J Hoose

 

Council (Vote for 2)

DEM, Claverack Party/ Dave Baylen  636

DEM, Claverack Party/ Stephen King  625

REP, CON, IND/ Stephen “Hookie” Hook 1,061

REP, CON, IND/ Brian Keeler  1,123

 

 

Clermont

 

Council (Vote for 2)

DEM, Clermont First/ Sara Takacs  200

DEM, REP, CON, IND/ Robert G Desmond  389

REP, CON, IND/ Kris Gildersleeve  270

 

 

Copake

 

Council (Vote for 2)

DEM, WOR/ Jeanne E Mettler  547

DEM/ Richard T Wolf  434

REP, CON/ Andrew Fisher  335

REP, CON, IND/ Terry Sullivan  506

 

Justice

DEM/ Jeffrey Judd  334

REP, CON, IND/ Glenn Schermerhorn  620

 

 

Gallatin

(no contested races)

 

 

Germantown

Council (Vote for 2)

DEM/ Tony Albino  318

DEM/ Don Westmore  323

REP, CON, IND/ Austin Sullivan  422

REP, CON, IND/ John Kukon  391

 

 

Ghent

(no contested races)

 

 

Greenport

 

Proposal Four

Library funding

Yes  549

No  568

 

Supervisor

DEM, WOR, IND/ Kathy Leck Eldridge  831

REP, CON, REF/ Edward F Nabozny  726

 

Council (Vote for 2)

DEM, WOR, IND/ Janice M Brodowski  931

DEM, WOR, IND/ Carol Peckham  694

REP/ Anthony J Rocha Sr  450

REP, CON/ Clayton Clark Jr  838

 

 

Hillsdale

 

Council (Vote for 2)

DEM/ Thomas P Carty  348

DEM/ Gillian Sims-Elster  313

REP/ Carmen Barbato  263

 

 

Kinderhook

 

Council (Vote for 2)

DEM, Good For Kinderhook/ Jake Samascott

DEM, Good For Kinderhook/ Bernadette Powis

REP, CON, IND, REF/ Patsy Leader

REP, CON, IND, REF/ Sally Hogan

 

 

Livingston

 

Council (Vote for 2)

DEM/ Lewis Dimm

DEM/Natalie Sosnowski

REP/ Philip J Massaro

REP/ Thomas J Shumsky

 

Justice

DEM/ Stanley O Yarian

REP/ Angela Marie Guzzi

 

 

New Lebanon

(no contested races)

 

 

Stockport

(no contested races)

 

 

Stuyvesant

 

Supervisor

DEM, WOR/ Edward “Ned” Depew  248

REP, CON, IND/ Ron Knott  414

 

Clerk/Tax Collector

DEM, WOR/ Leigh Widjeskog

REP, CON, IND/ Melissa A Naegeli

 

Council (Vote for 2)

DEM, WOR/ William Schneider  299

DEM, WOR/ Lee Jamison  267

REP/ Robert T Baumeister  304

REP, CON, IND/ Brian Chittenden  368

 

Justice (Vote for 2)

DEM/ Melanie Donahoe  243

DEM/ Nancy P Thomas  228

REP, IND/ William T Vick Sr  367

REP, CON, IND/ Carrie A O’Hare  412

 

 

Taghkanic

 

Council (Vote for 2)

DEM, WOR/ Joyce Thompson

DEM, WOR/ Linda Swartz

REP, CON, IND/ Royce G Noblin Jr

 

Highway Supt.

DEM, REP/ George Hotaling

CON, IND/ Melvin W Stoddard Jr

 

 

Statewide Ballot Proposals

(vote tallies for Columbia County only)

 

Proposal Number One

Constitutional Convention

Yes

No

 

Proposition Number 2

Allowing the complete or partial forfeiture of a public officer’s pension if he or she is convicted of a certain type of felony

Yes

No

 

Proposal Number 3

Authorizing the use of Forest Preserve Land for Specified Purposes

Yes

No

 

 

 

 

 

Comments are closed.